-
Od brašna i vode zamijesite tijesto po dobroj staroj uputi …”kao ušna resica”.
-
Kuglu tijesta ostavite u posudi potpuno preliveno mlakom vodom da odstoji 45 min do 1 sat. Nemojte zaboraviti na tijesto…moglo bi se raspasti…
-
Nakon ovih 45 min slijedi zapravo najvažniji dio pripreme seitana: pranje.
-
Prvo pranje neka bude u vodi u kojoj je tijesto stajalo. Nježnim pokretima “masirajte” tijesto nastojeći da ga stalno vraćati u formu kugle.
-
Vrlo brzo voda će vam biti bijela poput mlijeka. To je isprani škrob – što je i svrha ovog ispiranja. Isprati škrob i zadržati gluten.
-
Ovu vodu bacite, uspite hladnu i ponovo perite.
-
Ponavljajte ovaj postupak naizmjence u mlakoj i hladnoj vodi (hladna voda stiska masu, topla pomaže bržem ispiranju škroba) dok ne dobijete bistru vodu. Iz svoje prakse znam da nisam nikad uspjela dobiti vodu bistru kao iz pipe pa se i vi rukovodite time da dobijete najbistriju moguću vodu. Ovo traje cca 20 – 25 minuta.
-
U jednom trenutku pranja tijesta činit će vam se da se tijesto raspada nije nikakav problem, na neki način se i raspada, ali vi ostanite dosljedni “masiranju”:) i vraćanju u formu kugle i vrlo brzo taj će “problem” biti riješen. Meni se znalo dogoditi da mi komadići tijesta ostaju u vodi…mislim da to ima veze sa kvalitetom brašna.
-
Dakle, kad ste tijesto fino isprali, u ruci držite pomalo gumastu masu više nije bijele boje već svijetlo smeđe…i naravno, sudoper je potpuno zašprican:)
-
Formirajte kuglu i stavite u hladnu vodu oko 10 min. Ovo je potrebno tijestu za odmor i za završno formiranje.
-
Dok tijesto odmara, pripremite lonac sa vodom i zelenjem. Znam da neki stavljaju samo vodu i soja sos, ali meni je bolje ako stavim zelenje kao da kuham juhu i još dodam lovorov list, papar u zrnu, đumbir i obavezno dvije žlice soja sosa.
-
Nakon 10-ak minuta odmoreno tijesto stavite u gazu i svežite. Nemojte jako stiskati jer tijesto kuhanjem malo naraste.
-
Stavite tijesto u posudu sa vodom (bez zelenja) i stavite da zakuha. Nakon što proključa, izvadite i sada stavite u lonac sa ostalim namirnicama…
-
Polupoklopljeno kuhajte oko 1 sat.
-
Ostavite da se ohladi u vodi u kojoj se kuhalo.
-
Stavite u cjedilo ili na mrežicu da se ocijedi. Možete i pritisnuti nečim težim (savjetuje Oblakica):)
-
Tu vodu nemojte bacati već ju procijedite i njome prelijte seitan ako ga namjeravate čuvati u frižideru. Na ovaj način može stajati i 2 -3 dana.
-
Tu ste završili sa spravljanjem seitana.
-
Dalje se sa njime ponašajte kao da ste kupili komad mesa: pržite, pohajte, dinstajte, meljite…Ja sam prošle godine dala da mi podime pa sam posušila i imala šunkicu…tko je probao, nije vjerovao da nije prava:)
Posluživanje
- Prvih 4-5 voda nikako nemojte bacati u sudoper da se ne bi škrob zalijepio na odvod. Koristite wc.
- Negdje sam pročitala da se prva voda u kojoj ima najviše škroba može spremiti, ostaviti da se škrob slegne, vodu baciti, a škrob osušiti i koristiti za zgušnjavanje variva. Jednom sam probala i nije mi uspjelo…ako nekome uspije, neka javi.:)
- Moja ujna radi savršenu sarmu i punjenu papriku kombinacijom mljevenog seitana, sušenog seitana i soje.
- Probala sam razne proizvođače brašna, ali mi je definitivno najbolje Podravkino brašno tip 850.
- Ja sam jučer radila duplu masu i dobila sam 20 šnicli.
Financijska računica=20 šnicli mesa = ? kn….... 20 šnicli seitana=2 kg brašna*cca 5 kn+6 kn zelenje - I još nešto: ovo NIJE meso, nemojte očekivati teletinu:)
Objavi komentar